BLOG

Yaratıcı Mağaza Tasarımı İle Dekorasyon Giderlerini Düşürebilirsiniz

mağaza dekorasyonuna çok para harcamanız gerekmez

Yaratıcı Mağaza Tasarımı; Reklam çalışması, kampanyalar, vitrin ve cephe çalışmaları vb. uğraşıp mağazanıza ziyaretçi girmesini sağlarsınız. Mağazanızın genel düzeni ve tasarımı kötü ise tüm çabalar boşa gider ve satışınız kötüye gidecektir.

İyi bir mağaza tasarımı demek çok para harcanan pahalı bir dekorasyon anlamına gelmez. Aşırı para harcanan mağazalar hitap ettiği segment üst düzey değil ise müşteriyi ürkütür. Çok düşük bütçeli tasarımlarda ne kadar kaliteli ürün/hizmet verseniz de gereken değeri bulmazsınız. İdeal olan markanın hitap ettiği segmente uygun bütçe ile işlevsel ve kullanışlı bir tasarımla mümkündür.

Vitrin Tasarımı

Her m2 Çok Değerlidir, Ama Ferahlık daha da Önemlidir.

Alanın her m2 sini kullanmaya çalışmayın. Ziyaretçi tıkış tıkış bir yerde aradığını bulamaz. Mağaza küçük olabilir. Çok olmasa rahat hareket edebileceği alanlar bırakılmalı. Aksi halde mağazada çok kalmaz alacağı varsa da almadan çıkabilir. Her şeyin çok düzenli olduğu bir mağazada iyi değildir. Biraz MADAME COCO gibi yerleşim de müşteride ürünleri rahatça dokunup incelemesine fırsat verir. Tabii çok üst segmente hitap etmiyorsak.

Yaratıcı Mağaza Tasarımı Vitrin Görsel

Mağaza Tasarımınız Bölgesine göre değişkenlik gösterebilmelidir.

Yaratıcı Mağaza Tasarımı; Mağazaya da yaşanmışlık ve rahat bir görünüm vermek gerek olmadığında müşteri rahat olmuyor ve satışa yansıyor. TCHIBO’NUN ilk mağazasını Cevahir AVM de yapmıştık. Her zaman yaptığım mağazanın açılışında alışveriş yapma ritüel’imi yapmakta zorlandım. Nedeni mağazadaki her şey paket içinde olması dokunamıyor, karıştıramıyorduk. Almanya’da bu satış şekli ile oldukça başarılı olmuşlar fakat Türkiye’de çok tutmadı. Bizler bir şey almadan önce dokunmak, denemek isteriz. Dokunmadığımızı almayız bu nedenle paketler yırtılıp içine bakılmaya başlandı ve o düzenli mağazadan eser kalmadı. Bunanla baş edemeyen firma her üründen açık ürün bulundurmak zorunda kaldı. Sonuç olarak bölgeye göre değişiklik oluyor.

Rakibinizin Yaptığı Her Hamle Doğru Olmayabilir

Rakip mağazaların yaptığı her bir mağaza düzeni doğru olacak anlamına gelmez. Bir gün SCHAFER’da toplantıdayız girişinde uygulanan teşhir düzenini satışa olumsuz etkilediğini ve hızlıca değiştirilmesi gerektiği kararı alındı ve yeni projelerde bu şekilde düzenlenecekti. Toplantıdan çıktıktan sonra aynı sektördeki diğer müşterim (adı bende saklı) SCHAFER in yaptığı teşhir şeklini tüm mağazalara uygulamayı düşündüğünü söyledi. Etiklik gereği hiçbir firmanın bilgisini paylaşmadığım için bir şey diyemedim. Sadece bunu bir kaç pilot mağazada denemeleri için ikna edebildim. Onlarda bu deneme sonucu hemen bu uygulamadan vazgeçtiler.

Mağaza da Satışa Etki eden Pazarlama Aktiviteleri

 • Mağaza içi Müzik
 • Mağaza içi Kokular
 • Marka Hikâyesi
 • Kampanyalar ve Gözde ürünler
 • Girişte Sağ kısım önemli
 • Görseller ve Dekoratif Ürünler
 • Işık Sistemi
 • Mağaza içi ferahlık
 • İklimlendirme (klima, havalandırma)
 • Kasa bölümünü canlı olmalı
 • Sosyal medyayı aktif kullanmak
 • Görünür olmak

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Open chat
Sorularınız İçin bize yazın
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Powered by