BLOG

MAĞAZA ve CAFE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Mağaza Aydınlatması Nasıl Olmalı; Mağaza, Cafe vb. perakende üzerine ne iş yapıyorsanız yapın aydınlatmaya çok önem vermelisiniz. Maalesef bu sektördeki birçok firma aydınlatma konusuna gereken önemi vermemektedir. Aydınlatmayı iç ve dış mekân aydınlatma olarak düşünmek gerekir. İnsanlar doğru ışıkta güzel görünüyorsa mağazanızda doğru ışıkta güzel görünecektir.

Eskiden halojen (metal halide) aydınlatma sitemi kullanılmaktaydı. Bu sistem ışığı yüksek veriyordu fakat yüksek enerji tüketimi, aşırı ısınma ve buna bağlı olarak ürünlere renk solması yapıyordu.

Günümüzde LED aydınlatma sistemi kullanılmaktadır. Eski sistemin verdiği aydınlatma gücüne çok yaklaştı, şok az ısı verir ve ürünlere zarar vermez. En önemlisi de az enerji sarfiyatı ile fatura dostudur. Yani; Mağaza Aydınlatması Nasıl Olmalı sorusuna Fatura dostu olmalıyıda ekleyebiliriz

mağaza içi aydınlatma nasıl olmalı

Dış Mekan Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Dış mekân aydınlatmadan kasıt cephe, giriş ve vitrin aydınlatmasına dikkat edilmelidir. Bu müşterinin dikkatini çekmek, içeriyi merak ettirerek içeri girmesini sağlamak için yapılır. Yaptığınız işe göre tümüyle yoğun ışık kullanılabilir veya gizemi artırmak için lokal aydınlatmalar kullanılabilir. Tabela ve görsel aydınlatmalarına mutlaka dikkat edilmeli. Asıl olan müşteriyi içeri çekebilmektir. Sonrası sizin yeteneğiniz

İç Mekan Aydınlatma Planlaması Nasıl Olmalı?

İç mekan aydınlatmada ortam aydınlatması ve lokal ürün aydınlatma olarak planlanmalıdır. Ortam aydınlatması için panel LED, noktasal ürün aydınlatması için spot armatür kullanılmalıdır. Bu şekilde planlanan aydınlatma mekânın ambiyansını da değiştirir ve sıcak bir ortam sağlar. Yapılan yanlışların başında tüm alanı uygun fiyatlı olduğundan ortam aydınlatması kullanılmasıdır. Bu şekilde yapılan aydınlatmada ürün veya istenen yere ilgi çekemeyiz. Raf altlarına şerit LED aydınlatma kullanarak raf altlarını da aydınlatmak gerekir.

mağaza içi aydınlatma örnekleri

Mağaza içinde ayna kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim. Hem mekânı büyük gösterir hem de ışığı yansıtarak gücü artırır. Işık rengi, ışık sıcaklığı Kelvin (K) değeri ile belirlenir. En çok kullanılan renkler sarı, beyaz ve gün ışığıdır. İsteğe göre Kelvin değerine göre de ışık üretilir. Rengin önemli olduğu yerlerde gün ışığı kullanılmasını tavsiye ederiz.

Mağaza Dekorasyoncusu olarak 20 yıldan fazla sektörel tecrübemizle, kurumsal referanslarımızla, sektörünüz ne olursa olsun tüm ticari mekânlarınızda size mağaza açma aşamasında her konuda destek olmak isteriz. Ücretsiz keşif ve tasarım için bizimle iletişime geçin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Open chat
Sorularınız İçin bize yazın
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Powered by