BLOG
Trend

Konsept Mağaza ne demektir? Nasıl Konsept Mağaza Olunur.

Konsept Mağaza Tasarımı ne demektir?

Konsept Mağaza Tasarımı, Adından da anlaşılacağı gibi Tarzı olan, Kimliği olan mağaza demektir. Yani tabelayı sökseniz bile müşteri girdiğinde hangi mağazada olduğunu anlamasıdır.

Bu şekilde bir çok mağazaya örnek vermek mümkün, Mağazada kullanılan renklerinden, Işığından, Mobilyasından, ürün diziminden her şekilde ayırt edilebilir bu tür mağazalar, Genellikle taklit edilen mağazadır konsept mağazalar, buda yanlış bilinen bir gerçektir. Başkasının yaptığını birebir taklit ederseniz bu sizin yada size ait bir konsept olmaktan ziyade taklit ettiğiniz mağazanın ne kadar iyi olduğunu gösterir.

Mağaza Dekorasyoncusu | Madame Coco Mağaza Görseli

Madame Coco mağazaları örnek olarak ele alabiliriz. O sektördeki bir çok firma dekorasyon olarak Madame Cocoyu taklit etse de aynı renkleri kullansa da hatta çok yakın ürünler satsa bile mağazasında tıklım tıklım müşteri doldurmayı başaramıyor pek çok mağaza,

Söylemeye çalıştığım şey evet dekorasyon çok önemli insanları içeriye ürünlerinizi henüz görmeden içeriye girmeye teşfik edecek olan şey dekorasyonunuzdur, Dışarıdan nasıl göründüğünüzdür. Ne çok pahalı, ne de çok ucuz durmalı. Elbette ne sattığınız ve nerede mağaza açtığınızla da ilgilidir bu konu. Madame Coco bu anlamda hem fiyat politikası hem ürün gamı hemde pazarlama stratejisiyle başarılı örneklerden bir tanesidir.

Ev Tekstil Mağazası İç Dekorasyonu

Nasıl Konsept Mağaza Olunur?

Dekorasyon maliyetiniz ucuzda olsa, pahalıda olsa, mağazanızın bir kimliği olmalı, İçeride satacağınız ürün yelpazesinden, o ürünü hangi fiyata satacağınıza kadar mağazanızı açmadan önce kafanızda detayları belirlemelisiniz. Bir mimarlık Firması dekorasyon konusunda size konseptle ilgili bir çok fikir verebilir, bu konsepti bütçeniz doğrultusunda geliştirebilir ve değiştirebilirsiniz. Ama sonrasında ürün ve pazarlama faaliyetlerinizle ilgili o mağazayı müşterilerle doldurmak size kalmış.

Vakko Mağazası Cephe görseli

Vakko Mesela, Mağazalarında hep lüx ve pahalı algısı vardır. Bu yüzdende mağazalarını etiler, bağdat caddesi, Nişantaşı, ve lüx AVM lerde açar, mağazalarında varaklar kullanır, lakeler kullanır dışarıdan içeriye girerken pahalı algısını size en başta verir zaten bu yüzden de A+ müşteriye hitap eder.

Umarım Yukarıda yazdıklarım yeteri kadar açıklayıcı olmuştur. Mağazanız, Markanız yada Açacağınız bir cafe olsun ama mutlaka bir tarzı olsun, samimi ve sıcak dokunuşları olsun, olsun ki tabelanızı kaldırsanız bile renklerinden, çizgilerinden ürünlerinden giren kişi nerede olduğunu anlasın.

Söylediklerim sizi korkuttu mu?  bu ne zahmetli bir işmiş dediğinizi duyar gibiyim. Elindeki tüm parayı mağazaya yatıran birazda borç alarak ürün alıp, müşterinin kendiliğinden gelmesini bekleyen pek çok firma gördüm ve maalesef 6 ay dayanamayıp büyük bir hevesle açtıkları mağazaları kapatıyorlar. Mağaza Açmaya karar vermeden önce çalıştıracağınız personel bile en azından birkaç tanesi kafanızda belirli olmalı, personelin kıyafetinden, eğitimine kadar tüm süreci planlamalısınız. Mağazanın temizliğinden vitrin dekorundan, mevsim geçişlerinde ki ürün dizimine kadar pek çok şeyi siz belirlemelisiniz.

Eğer bir francise almayı düşünüyorsanız işinizin düşünme kısmından en azından kurtulmuş olursunuz. Tedarik, personel, vitrin dizaynı, kurumsal kimlik vb.. gibi önemli bir sorumluluktan kurtulursunuz. Gelecek yazılarımda marka kurumsal kimlik çalışmaları hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yazılarımızı takip etmeye devam edin. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Open chat
Sorularınız İçin bize yazın
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Powered by